Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorieinredning och dragbänkar.
Referensnummer: LS 2016-1277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39180000 Laboratoriemöbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Genomförandet av planen för Framtidens hälso- och sjukvård pågår i Stockholms läns landsting. Det innefattar ett antal strategiska investeringar i ny- och ombyggnationer. En av dessa nya byggnader är den nya behandlingsbyggnaden på Södersjukhuset. På två av dessa våningsplan kommer Klinisk patologi och cytologi tillhörande Karolinska Universitetslaboratoriet (KUL) att inrymmas. KUL avser att till de nya lokalerna upphandla laboratorieinredning, dragbänkar och dragbänkar med laminärt flöde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Dragbänkar
Del nr: A) Dragbänkar
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39181000 Laboratoriebänkar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Drankbänkar inklusive ventilerade väggar.
Dragbänkar med laminärt flöde
Del nr: B) Dragbänkar med laminärt flöde
Dragbänkar med laminärt flöde.
Laboratorieinredning
Del nr: C) Laboratorieinredning
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Laboratorieinredning.