See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Leksaker och tillbehör till Förskolan Umeå kommun
Beskrivning: Uppdraget avser köp och leverans av leksaker och tillbehör till förskolorna samt övriga berörda verksamheter i Umeå kommun samt avropande kommuner. Upphandlingen omfattar följande produktgrupper: • Uteverksamhet • Inneverksamhet • Pedagogiskt, taktilt och sensoriskt material • Spel och pussel Anbud ska lämnas för hela uppdraget. Beställaren avser att teckna avtal med flera leverantörer så kallat delat anbud. Anbudet som uppfyller samtliga krav och har lägst pris anses vara det mest fördelaktiga anbudet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 37520000 Leksaker
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Uteverksamhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97282:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 37522000 Leksaker på hjul, 37523000 Pussel, 37524000 Spel, 37524100 Pedagogiska spel, 37524200 Brädspel, 37524700 Speltillbehör, 37524300 Klassiska spel
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 2+1+1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Inneverksamhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97282:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Pedagogiskt verksamhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97282:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Spel & Pussel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97282:Lot:4