Officiellt namn: Kommunförbundet Skåne Postadress: Box 53 Ort: Lund Postnummer: SE-221 00 Land: Sverige Att: Henrik Jönsson E-post:henrik.jonsson@kfsk.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Flygfotografering och laserskanning m.m.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne län.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Uppdraget omfattar flygfotografering, framtagande av bilddata, orienteringsdata och digitala ortofoton, nedan benämnt flygfotografering m.m., respektive laserskanning med framtagande av höjdmodell och grid, nedan benämnt laserskanning m.m., enligt specifikationer samt angivna optioner, för samtliga 33 kommuner i Skåne.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))