267579-2021 - ÄndringSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kylar och frysar för läkemedelsförvaring och för användning i laboratoriemiljö
Referensnummer: UC-2020-225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland genomför en samverkansupphandling med Linköpings Universitet avseende ramavtal för kylar och frysar. Upphandlingen är indelad i tio (10) anbudsområden som utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1: Blodkylskåp, Anbudsområde 2: Isothermalfrys, Anbudsområde 3: Laboratoriekylskåp, Anbudsområde 4: -20/-25 grader laboratoriefrys, Anbudsområde 5: -40 grader lågtemperaturfrys, Anbudsområde 6: -86 grader lågtemperaturfrys, Anbudsområde 7: -150 grader lågtemperaturfrys, Anbudsområde 8: Läkemedelskylskåp, Anbudsområde 9: Läkemedelsfrys, Anbudsområde 10: Kombinerat laboratoriekylskåp/-frys