267580-2021 - ÄndringSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagningsmaterial inkl. vacuumrör OMTAG
Referensnummer: VF2021-00035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kanyl/kanyl förmonterad, Microcaps, Provtagningsset fast för bakterier
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2021-00035 Provtagningsmaterial inkl. vacuumrör OMTAG
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50 Kanyl/kanyl förmonterad/vakuumrör56 Microcaps67 Provtagningsset fast för bakterier
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:7 200 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.7.2021. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 31.5.2023
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 24 månader.