2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemstöd för läkemedelsförsörjning
Beskrivning: Region Värmland (regionen) ämnar upphandla ett Systemstöd för läkemedelsförsörjning. Regionen har behov av ett systemstöd/IT-stöd (system) för läkemedelsförsörjning inom sjukhusapoteksfunktion för att skapa en rationell, effektiv och säker läkemedelsförsörjning till vårdenheter i Region Värmland. Region Värmland ska drifta läkemedelsförsörjningen till sjukhusen i egen regi genom att ta över lagerhållning, orderberedning och leveranser av läkemedel från extern aktör. För att kunna hantera läkemedelsförsörjningen till regionens vårdenheter på ett rationellt och effektivt sätt krävs ett system som kan hantera alla relevanta moment för processen. Målsättningen är att i egen regi driva en rationell, effektiv och säker läkemedelsförsörjning till slutenvården i Region Värmland. Systemet ska vara ett på marknaden befintligt och använt system, vilket innebär att systemet ska vara i drift hos liknande verksamhet. Den versionen av systemet som implementeras får innehålla ändringar/tillägg till de versioner som redan är i drift hos andra kunder eller liknande verksamheter för att kunna möta i denna upphandling ställda obligatoriska krav och utvärderingskriterier.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110515:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72700000 Datanätstjänster, 72400000 Internettjänster, 33697000 Läkemedelsberedningar utom förbrukningsartiklar för tandvård