26768-2023 - ÄndringSverige-Uppsala: Farmaceutiska tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dos Öppenvård 3-Klövern
Referensnummer: UPPH2022-00225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser dosdispensering och dosexpediering av förskrivna läkemedel för öppenvård samt transport till och utlämning på avtalade avhämtningsställen enligt beskrivning i koncessionsdokumentet.
Klustret består av Region Sörmland, Region Värmland samt Region Örebro med sammanlagt X patienter.
Koncessionsvärdet är X miljarder, enligt prognos X miljoner dosdygn under avtalstiden och en takvolym av max X miljoner dosdygn.