267722-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kinna: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel grossist
Referensnummer: 18/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser livsmedel i varuområdena Kaffe, Djupfryst, Kolonial och Frukt & Grönt till kommunens verksamheter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker, 15331000 Beredda grönsaker, 15331100 Färska eller frysta grönsaker, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15897000 Konserverade livsmedel och stridsransoner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen