Upphandlingen avser de skånska kommunernas huvudsakliga behov av positioneringshjälpmedel för sittande och liggande brukare.
Upphandlingen.
Upphandlingen avser de skånska kommunernas huvudsakliga behov av positioneringshjälpmedel. Upphandlingen består av produktgrupperna: positioneringskuddar, hälavlastare som förebygger att sår uppstår, hälavlastare som del i sårbehandlingen, hälavlastare som del i sårbehandling och som medger stående/kort förflyttning, kilkudde.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen