267785-2020 - ResultatSverige-Västerås: Sjukskötersketjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning sjuksköterska till Västerås stad
Referensnummer: ÄN 2020/00087-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141200 Sjukskötersketjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag vid exempelvis ordinarie personals sjukdom och även längre uppdrag för att få full personalstyrka samt vid semesterperioden.
Uppdraget omfattar sjukskötersketjänster både dagtid, nattetid, vardagar och helger.
Målgruppen är främst äldre men också personer med funktionsnedsättning förekommer.
Den anlitade sjuksköterskan ska kunna arbeta självständigt och ta beslut självständigt i en vårdsituation.
Verksamheter såsom Äldreomsorg med särskilt boende och korttidsverksamhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen