267792-2021 - PlaneringSverige-Kalmar: Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI angående ny Lärplattform till skola och förskola i Kalmar kommun
Referensnummer: 2021-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Request for information (RFI) angående ny Lärplattform till skola och förskola.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30211300 Dataplattformar - FA03 - FA02, 48000000 Programvara och informationssystem, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48931000 Programvara för utbildning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212930 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning och underhållning, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna RFI (Request for information) är att Kalmar kommun ska få ta del av branschens erfarenheter, kunskaper och få en fördjupad information om vilka möjligheter som finns på marknaden avseende lärplattformer förskola och förskola.
Vänligen observera att detta inte utgör en anbudsförfrågan utan syftet med denna förfrågan är enbart att ge kommunen en fördjupad information om vad marknaden har att erbjuda inom området.
Kalmar kommun använder idag affärssystemet edWise för dokumentation i förskola och grundskola samt för frånvarohantering i grundskolan. Då edWise inte längre uppdateras söker Kalmar kommun ny lärplattform för dokumentation och frånvarohantering i förskola, grundskola och fritidshem.