267816-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgenapparater och framkallare
Referensnummer: 7.1.11-19301/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket, distriktsveterinärerna bjuder in till att lämna anbud på Röntgenapparater och framkallare för smådjur och häst till distriktsveterinärernas verksamheter. Upphandlingen omfattar både inköp och service.
Omfattningen av upphandlingen uppskattas uppgå till ett värde på 15 000 000 miljoner SEK exkl. moms, inklusive eventuella optioner.
Värdet på upphandlingen lämnas som en vägledning och utgör inte någon garanti för framtida volymer. Volymen kan komma att variera, öka eller minska under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111000 Röntgenapparatur, 33111300 Framkallningsapparatur för röntgenfilm
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av röntgenapparater och
Framkallare för smådjur och häst till distriktsveterinärernas verksamheter. Upphandlingen omfattar bådeinköp och service.
Upphandlingsförfarande
Vi genomför upphandlingen som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Tidsgränser
Sista anbudsdagVi ska ha fått ditt anbud senast:
Anbudets giltighetstidDitt anbud ska vara giltigt till och med:
Jordbruksverket, distriktsveterinärerna bjuder in till att lämna anbud på Röntgenapparater och framkallare för smådjur och häst till distriktsveterinärernas verksamheter. Upphandlingen omfattar både inköp och service.
Det finns idag ca 15 mobila och 51 stationära röntgenapparater på 50-talet mottagningar.
Inköpsår: 1960, 1970, 1991, 1998, 2001, 2011, 2012, 2013
Mobila röntgenapparater, 4 nya 16/17
Stationära röntgenapparater 4 nya 16/17
Röntgenapparaterna ska uppfylla krav ställda i SSMFS 2018: 2 och 2018:7 - Föreskrifter och allmänna råd om röntgenverksamhet inom veterinärmedicinen.
Omfattningen av upphandlingen uppskattas uppgå till ett värde på 15 000 000 miljoner kronor exkl. moms, inklusive eventuella optioner.
Värdet på upphandlingen lämnas som en vägledning och utgör inte någon garanti för framtida volymer. Volymen kan komma att variera, öka eller minska under avtalstiden.
Avtalstid
Ramavtalet gäller i två (2) år med möjlighet till två (2) års förlängning med ett år i taget alternativt två år direkt. Serviceavtalet gäller i två (2) år med möjlighet till fem (5) års förlängning med ett år i taget.
Vi meddelar leverantören senast 3 månader före avtalstidens slut om avtalet ska förlängas.
Ramavtalsperioden startar när tilldelningsbeslutet har vunnit laga kraft. Beräknad avtalsstart är.
Avtalsparter
Vi kommer att skriva avtal med en leverantör.