267907-2023 - ÄndringSverige-Uppsala: Hamntjänster och spedition
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hamntjänster & Lagring av Bränsle för Uppsala
Referensnummer: 1006991337
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63523000 Hamntjänster och spedition
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall AB BU Heat Sweden har för avsikt att upphandla hamntjänster - huvudsakligen för bränsle till kraftvärmeverken i Uppsala.
Hamntjänsterna består i att motta och lossa fartyg lastade med Bränsle i bulk, mellanlagring samt lastning av bränslet på lastbil.
Det kommer även leveranser av bränsle eller restprodukter i form av askor med lastbil för mellanlagring i hamnen.
Provtagning av mottaget gods samt administrativa uppgifter så som lagerinventering och hantering av transportdokument ingår också i uppdraget.
Avtalstid på upp till åtta år med en eller två leverantörer.
Slutlig utvärdering tar hänsyn till den optimalt bästa lösningen där vi räknar in transportkostnaden från hamnen till Uppsala.
Upphandlingsunderlag skickas ut till kvalificerande anbudsgivare.
.