267944-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling: Ramavtal Järnhandelsvaror, arbetskläder och byggmaterial 2019
Referensnummer: 2019/913/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI upphandlar Ramavtal för anskaffning av järnhandelsvaror, arbetskläder och byggmaterial.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad vara/tjänst
SMHI definierar beskrivna produktområden enligt följande:Järnhandelsvaror - fästdon, beslag, elvaror, handverktyg, handmaskiner, maskintillbehör m.m.Arbetskläder - skyddsartiklar, skydds- och arbetskläder, skydds- och arbetsskor, stövlar m.m.Byggmaterial - virke, skivmaterial, lister, montagedetaljer, takmaterial, dörrar, isolering, mark- och anläggningsartiklar m.m.
SMHI samlade omsättning för samtliga tre produktområden de senaste 2 åren estimeras till ca 1 000 000 SEK, (exkl. moms).
Upphandlingen omfattar inte angränsande produktområden så som t ex; kemtekniska produkter, måleri- och färgprodukter samt trädgårdsartiklar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Då behoven inom respektive produktområde varierar över tid, samt då en återkommande del i SMHIs arbete handlar om att planera och konstruera olika objekt samt värdera materialval, ytbehandlingar, hållbarhet/livslängd m.m., så har SMHI behov av att kunna göra fysiska besök hos leverantören/i butiken. Det handlar främst om att då kunna handla varor, men också att t ex kunna konsultera en säljare, mäta eller prova/testa produkter, eller att kompletteringshandla ett brådskande behov samma dag. Fysiska butiker i Norrköping och Göteborg är ett krav.
SMHI lämnar i denna upphandling inga garantier om volymer/omsättning per produktområde. De årliga behoven varierar och är beroende av t ex pågående projekt inom nätet av mätstationer (nyetableringar, större moderniseringar m.m.), slitage (väder/vind), underhållscykler m.m. SMHI samlade omsättning för samtliga tre produktområden de senaste 2 åren estimeras till ca 1 000 000 SEK, (exkl. moms).