26795-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstransporter
Referensnummer: C 2022-1636
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bussresor (inkl. chaufför) i flera olika sammanhang som t.ex. personaltransporter, studiebesök för studenter, konferenser och övriga vanligt förekommande transportsammanhang och gäller transporter från och till Chalmers samtliga campusområden: Campus Johanneberg, Campus Lindholmen och Campus Onsala. Antal resenärer kommer att variera från små grupper till mycket stora grupper.
Målet med denna upphandling är att teckna ramavtal med leverantörer som med god fackmannamässighet kan leverera hållbara och säkra busstransporter enligt Chalmers behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Upphandlingen avser bussresor (inkl. chaufför) i flera olika sammanhang som t.ex. personaltransporter, studiebesök för studenter, konferenser och övriga vanligt förekommande transportsammanhang och gäller transporter från och till Chalmers samtliga campusområden: Campus Johanneberg, Campus Lindholmen och Campus Onsala. Chalmers resemönster ser olika ut och inkluderar enkelresor, tur och returresa samt rundresa. Antal resenärer kommer att variera från små grupper till mycket stora grupper. I vissa sammanhang finns behov av flera bussar i ett uppdrag. Transporter av lite större eller längre karaktär kan även förekomma så som busstransport på två eller fler dagar, i vissa fall även utomlands (t.ex. Danmark, Norge).
Busstransporterna i detta avtal ska även kunna avropas via vid var tid aktuell resebyrå som Chalmers har ramavtal med. För närvarande har Chalmers avtal med Egencia.