267974-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norsborg: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Turnétransporter
Referensnummer: 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksteatern är den turnerande nationalscenen med 88 års erfarenhet av att spela i hela Sverige. Riksteaterns turnéer kan av förklarliga skäl se väldigt olika ut, alltifrån små föreställningar med 1-2 personer och minimal dekor och teknisk utrustning som turnerar runt i skolor i en personbil, till stora sällskap med skådespelare i buss och dekor och teknisk utrustning i trailer som uppträder på teatrar och arenor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen