268012-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter för projektering - 8 delområden
Referensnummer: 21/55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende tekniska konsulttjänster för projektering, inom följande delområden:
Brandsäkerhet
El/ Teleteknik
Miljöbyggnadssamordnare
VVS
Hiss
Sakkunnig Fuktsäkerhet
Konstruktion
Styr, regler och övervakning fastighet
Anbud får lämnas på ett eller flera delområden.
Mer information om upphandlingens omfattning framgår av AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 49 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 8
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Tekniska konsulter för projektering
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende tekniska konsulttjänster för projektering.