268040-2018 - ResultatSverige-Halmstad: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bild- och videodokumentationssystem
Referensnummer: DNRGS170246
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
I samband med endoskopi (i huvudsak stel endoskopi), på Hallands sjukhus operationsavdelningar, saknas i dag ett enhetligt sätt att lagra inspelade videosekvenser och hela operationsfilmer. Upphandlingen syftar därför till att möjliggöra lagring för rörlig bild till ett 20-tal endoskopistaplar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32584000 Datalagringsmedia, 48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen