Landstinget i Kalmar län och Kalmars 12 Kommuner har som mål och syfte att upphandla förband och sårläkningsprodukter i en gemensam upphandling för att uppnå en högre kvalitet för vården med en obruten produktkedja.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer, 33141110 Förbandsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen