2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av narkotikamätning i Stockholms stads avloppsvatten
Beskrivning: Uppdraget omfattar ett genomförande av provtagning och analyser av Stockholms stads avloppsvatten i samarbete med SVOA (Stockholm vatten och avfall) Provtagning och analys ska ske 2 gånger under 2024, en före sommaren under vecka 22 eller 23 och en efter sommaren under vecka 38 eller 39.
Intern identifierare: SOF 2024/139
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71900000 Laboratorietjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Uppdraget omfattar ett genomförande av provtagning och analyser av Stockholms stads avloppsvatten i samarbete med SVOA (Stockholm vatten och avfall) Antal prover uppskattas till 140 st avseende narkotika och 70 st avseende doping. Baserat på provtagning i 6 pumpstationer och 5 arv på 10 mätpunkter, 2 mätserier om 7 dagar (dygnsprovtagning) Provtagning och analys ska ske 2 gånger under 2024, en före sommaren under vecka 22 eller 23 och en efter sommaren under vecka 38 eller 39.
Intern identifierare: Upphandling av narkotikamätning i Stockholms stads avloppsvatten