268246-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktkorgar
Referensnummer: 2-3195/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet, nedan kallat KI, inbjuder er härmed att lämna anbud avseende ramavtal av färsk frukt med leverans till KI. Tecknat ramavtal kommer att kunna användas av KI:s samtliga institutioner och enheter, samt stiftelser och andra organisationer med direkt anknytning till KI, i fortsättningen kallade avropare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222000 Frukt och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte och omfattning
Upphandlingens syfte är att förse KI:s medarbetare med färsk frukt.
KI avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör under förutsättning att lämpligt anbud inkommer. Det innebär leverans av frukt till KI:s 22 institutioner samt KI:s bibliotek (KIB) och Universitetsförvaltningen (UF) som är geografiskt placerade i Solna, Huddinge, Danderyd, Stockholm (Södersjukhuset) och Södertälje. Varje institution omfattar flera avdelningar och därmed flera leveransadresser.
Anbud ska lämnas för hela upphandlingen