Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder
Referensnummer: UH-2021-89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköpssamverkan har för avsikt att upphandla ett ramavtal med en leverantör av arbetskläder. Behovet består av skiftande typer av arbetskläder. Exempelvis varselkläder, kökskläder, kläder avsedda att användas av lokalvårdare mm
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetskläder för löpande avrop
Takvolym 44 miljoner