268268-2023 - ResultatSverige-Borås: Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Träd, buskar och perenner
Referensnummer: 2022-00133IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar träd, buskar och perenner för UMs räkning, dock främst Parkenheten (Tekniska förvaltningen) i Borås Stad.
Upphandlingen omfattar 4 avtalsområden;
Avtalsområde 1: Säsongsblommor
Avtalsområde 2: Lökar
Avtalsområde 3: Träd, vedartade växter och barrväxter
Avtalsområde 4: Perenner och prydnadsväxter
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03450000 Plantskoleprodukter, 03451000 Växter, 03451300 Buskar, 03452000 Träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen