268309-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samlastningscentral
Referensnummer: 2022-15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla kompletterande behov av samlastning och distribution av varor via samlastningscentral.
Upphandlingen omfattar:
Drift av samlastningscentral inklusive kundtjänst.
Logistiksamordning.
Ruttoptimering.
Distribution, transport mellan samlastningscentral och beställarens verksamheter.
Returhantering av lastbärare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 79342300 Kundservice, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns parter under punkt Upphandlande myndigheter som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Mål och omfattning
Beställaren avser att upphandla kompletterande behov av samlastning och distribution av varor via samlastningscentral. Idag har Beställaren avtal för dessa tjänster med GDL AB som löper ut 2022-12-31.
Genom att fortsätta upphandla kompletterande behov av samlastning för att reducera antalet transporter till, mellan och från Beställarens verksamheter önskas följande mål uppnås:
Minskad miljöpåverkan och bättre miljö.
Ökad trafiksäkerhet på skolgårdar och vägar.
Effektivitet i verksamheterna när färre fordon behöver lossas.
Lägre total kostnad för varor och transporttjänster.
Beställaren ser positivt på att samordning och utveckling sker av beställarens varuflöden tillsammans med privata aktörers varuflöden.