Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefonnummersättning.
Referensnummer: 2017/0528
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Statistiska Centralbyrån (SCB) ska upphandla en telefonnummersättningstjänst, både maskinell och manuell, kontroll av telefonnummers status samt onlinetjänst.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48517000 IT-programvara, 48610000 Databassystem, 48611000 Programvara för databas, 48783000 Programvara för innehållshantering, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen