268353-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster för projektledning – Dynamiskt inköpssystem (DIS) för projektledare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDynamiskt inköpssystem (DIS) för projektledare
BeskrivningI egenskap av projektägare har Luleå tekniska universitet återkommande behov av att upphandla projektledare till externfinansierade projekt, t ex olika EU-projekt. LTU:s behov har delats upp i två delområden, Enkel projektledning och Kvalificerad projektledning. Uppdragen inom respektive delområde varierar beroende på projektens omfattning och karaktär.
Intern identifierareLTU-1283-2025
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72224000 Konsulttjänster för projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelEnkel projektledning
BeskrivningFör delområde Enkel projektledning ska kvalificerade leverantörer ha erfarenhet av att leda projekt, delprojekt eller arbetspaket i projekt med 1-3 parter och typiskt budgetansvar 3-1­0 Mkr.
Intern identifierareEnkel projektledning
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKvalificerad projektledning
BeskrivningFör delområde Kvalificerad projektledning ska kvalificerade leverantörer ha erfarenhet av att projektleda nationella och internationella projekt med många parter och typiskt budgetansvar om 10Mkr och högre, med hög grad av självständigt arbete.
Intern identifierareKvalificerad projektledning