268372-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Gräsklippare eller gräsklippningsmaskiner för parker eller idrottsplatser
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Åkbar ogräsbekämpningsmaskin med hetvatten till Park- och gatuavdelnignen 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Enköping.
Nuts-kod SE121 Uppsala län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Samhällsbyggnadsförvaltningen, ska köpa en fabriksny, sensorstyrd varmvattenogräsbekämpare med redskapsbärare till Park och gatuavdelningen. Med tillhörande service.
— Maskinen ska utföra ogräsbekämpning med endast hetvatten.
— Maskin ska vara frontmonterat med automatisk och sensorstyrd doseringsaggregat.
— Sensorer ska endast reagera på klorofyll underlag.
— Maskinen ska kunna automatiskt känna av ogräset och punkt behandla helautomatisk med rätt vattenmängd för minsta vattenåtgång och minska miljöpåverkan.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
16311100 Gräsklippare eller gräsklippningsmaskiner för parker eller idrottsplatser
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej