268409-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Redovisning, revision och skattemässiga tjänster – Skatterådgivare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skatterådgivare
Beskrivning: Umeå universitet upphandlar tillsammans med Örebro Universitet konsulttjänster avseende skatterådgivning inom kompetensområdet internationella skattefrågor. Uppdraget består av att utreda och bistå med stöd vid beräkning och betalning av sociala avgifter till annat land. Universitetet har behov av stöd i utvärdering av det individuella ärendet, kontakta det aktuella landets Skatteverk/Försäkringskassa, utreda deras socialförsäkringssystem och aktuella avgifter. Vara behjälpliga i beräkning och information om hur betalningen ska genomföras och avgifterna ska registreras.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106289:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79221000 Skatterådgivning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 1+2