2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mobila lastramper
Beskrivning: Försvarsmakten har behov av tre (3) stycken flyttbara lastramper till lastning och lossning. Behovet är uppdelat på två (2) stycken ramper med en lastkapacitet på 20 000 kg och en (1) stycke ramp med en lastkapacitet på 10 000 kg. De mobila lastramperna ska förbättra garnisonernas förmåga vid lastning och lossning av fordon. Ramperna är kravställda utifrån två (2) stycken skilda specifikationer samt ytterligare gemensamma krav. Upphandlingen omfattar kontrakt avseende leverans av totalt tre (3) stycken mobila lastramper. Leverans ska ske till tre (3) stycken olika platser: Dalaregementet i Falun, Skaraborgsregemente i Skövde och Norrbottensregemente i Östersund. Kontrakt kommer att tecknas med en (1) leverantör varav leverantören ska kunna offerera alla efterfrågade varor. Antagen leverantör av mobila lastramper ska kunna tillhandahålla reservdelar även efter kontraktets upphörande. Kontraktet upphör att gälla, (avser inte de delar som omfattar garanti och försörjning av reservdelar), när ramperna är beställda, levererade och fakturerade.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42000000 Industrimaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97166:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44423300 Godshanteringsutrustning, 34950000 Bärande utrustning