268466-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Hagfors: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning av administrativa lokaler
Referensnummer: UPH 2018-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar regelmässig lokalvård (daglig städning, storstädning, fönsterputs och golvvård) för perioden 1.1.2019 – 31.12.2021 med möjlighet för beställaren att förlänga maximalt 24 månader
Den uppskattade totala volymen är ca. 5 200 m2 fördelat på Hagfors kommuns stadshus, administrationshus för äldreomsorg, personalkontor och Miljökontor, socialkontor, REHAB, reningsverk och vattenverk i Hagfors.
Syftet är att teckna avtal med en entreprenör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen