2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultuppdrag Resurskonsult Projektledning Simhallen, Motala
Beskrivning: Beställaren har behov av en resurskonsult att projektleda Samverkansentreprenad Om- och tillbyggnad Simhallen, Motala kommun. Resurskonsulten ska vara ett konsultstöd inom projektledning som stöd till beställarnas egen projektorganisation. Avtalet avser konsultstöd inom projektledning i ett komplext byggprojekt som genomförs som samverkansentreprenad eller annan samarbetsbaserad entreprenadform. Konsulten ska stödja beställarens projektorganisation och bidra till en väl fungerande samverkansprocess mellan beställare, entreprenör och projekteringsorganisation. Uppdraget omfattar projektledning i ett tekniskt komplext och installationsintensivt byggprojekt, exempelvis ombyggnads-, tillbyggnads- eller nybyggnadsprojekt inom bygg och fastighet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125307:Lot:1