268492-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UVB- ljusbehandlingsenheter
Referensnummer: HSN 283-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling till Region Västerbotten avser ramavtal av komplett ljusbehandlingsenhet/utrustning avsedd för UV-behandling av hudsjukdomar med ev. tillhörande programvara/mjukvara inkl. montage, installation och drifttagning av utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
UVB LJUSBEHANDLINGSENHET HELKROPP STATIONÄR
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33155000 Utrustning för fysisk behandling, 33158300 Medicinsk UV-utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande anbudsområden:
1. UVB-ljusbehandlingsenhet helkropp, stationär
2. UVB-ljusbehandlingsenhet hand och fot
Option
Upphandlingen omfattar även option på separata delar, reservdelar, serviceavtal och teknisk utbildning.
BEHOV
Behovet beräknas till 8st UVB-ljusbehandlingsenheter helkropp och 5st UVB-ljusbehandlingsenheter- hand och fot under ramavtalsperioden.
Upphandlingens takvolym är 8st UVB-ljusbehandlingsenheter helkropp och 5st UVB-ljusbehandlingsenheter- hand och fot för hela avtalstiden.
UVB LJUSBEHANDLINGSENHET- HAND OCH FOT
Del nr: 2