2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsmeddelande Byggnation av tunnlar och schakt – MAXIMA
Beskrivning: VA SYD planerar att under sommaren 2026 inleda upphandlingen avseende byggnation av tunnel- och schaktarbeten för avloppsanläggningen MAXIMA. Tunnel- och schaktarbetena delas i två separata entreprenader, Avloppstunnel Norr respektive Avloppstunnel Söder, som upphandlas samlat i ett paket och där anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller båda entreprenaderna. Avloppstunnel Norr omfattar 4 schakt samt en 10,5 km lång huvudtunnel med invändig diameter om cirka 3 meter som sträcker sig från södra Lund till Sjölunda i nordöstra Malmö. Avloppstunnel Söder omfattar 11 schakt, 2 mikrotunnlar samt huvudtunneln som sträcker sig 5,5 km genom Malmös centrala delar och har en invändig diameter om cirka 5 meter. Tunnlarna kommer transportera avloppsvattnet genom självfall och utgöra magasin vid stora nedbördsmängder. I båda entreprenaderna ingår byggnads-, anläggnings- och installationsarbeten för de nya avloppstunnlarna. För mer information, se vår hemsida https://maxima.vasyd.se/en/entreprenader-tunnlar-och-schakt/procurement-contract-tunnels-and-shafts
Intern identifierare: 25/00650
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45221200 Anläggningsarbete för tunnlar, schakt och undergångar