26858-2017 - ResultatSverige-Helsingborg: Installation av kylutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Absorbtionskylmaskin.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Öresundskraft levererar fjärrkyla till kunder i centrala Helsingborg. Nätet började byggas 1998 och är idag ca 10 km långt. För att möta en ökad efterfrågan på fjärrkyla och för att förbättra den ekonomiska och miljömässiga prestandan för produkten har Öresundskraft beslutat att bygga en ny kylcentral med 5 MW absorptionskylmaskineffekt. För kylning av absorptionskylmaskinen/maskinerna (absorptionskylmaskinen hädanefter) samt för produktion av frikyla kommer ett havsvattenintag att anläggas.
Absorptionskylmaskinen kommer att placeras i en byggnad vilken även kommer att innehålla pumpar, värmeväxlare, elinstallationer etc.
Denna upphandling avser absorptionskylmaskin/maskiner.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45331230 Installation av kylutrustning, 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.