268627-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Brunnslock
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gatugjutgods.
Referensnummer: 526
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44423740 Brunnslock
II.1.4.
Kort beskrivning
Kretslopp och vattens behov av gjutna betäckningar till vårt vatten- och avloppsnät under tiden 2017–2019. På dricksvattensidan ligger volymen främst kring teleskopiska betäckningar för servis- och avstängningsventiler samt brandposter. Vår totala årsvolym av V-betäckningar beräknas utgöra cirka 600 stycken.
På avloppsnätet ligger tyngdpunkten på betäckningar och reparationslock till nedstignings-brunnar m.m. Vår totala årsvolym av NB-betäckningar beräknas utgöra cirka 800–1 000 stycken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen