Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för Ljungby kommuns fastighetsavdelning
Referensnummer: AVT 2016/0080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser verksamhetssystem för Ljungby kommuns fastighetsavdelning. Här ingår hyres- och arrendeadministration, ärendehantering, skötsel/tillsyn, underhåll, besiktning, garantibevakning och energiuppföljning. Utförligare beskrivning finns i kravspecifikationen. Det nya verksamhetssystemet kommer ersätta befintligt system (Incit Xpand) samt vissa delar som idag hanteras manuellt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser verksamhetssystem för Ljungby kommuns fastighetsavdelning. Här ingår hyres och arrende administration, ärendehantering, skötsel/tillsyn, underhåll, besiktning, garantibevakning och energiuppföljning. Utförligare beskrivning finns i kravspecifikationen. Det nya verksamhetssystemet kommer ersätta befintligt system (Incit Xpand) samt vissa delar som idag hanteras manuellt.