See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Rådgivning om beredskap till jordbruks- och trädgårdsföretagare inom Greppa Näringen
Beskrivning: Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på uppdrag som avser rådgivning om beredskap på gårdsnivå till jordbruks- och trädgårdsföretagare inom satsningen Greppa Näringen. Rådgivningen betecknas ”1Ra Beredskapskollen växtodling” respektive ”1Rb Beredskapskollen animalieproduktion” och beskrivs närmare i bilaga 1 och 2. Rådgivningen ska ge företagaren en bild av verksamhetens förmåga att hantera höjd beredskap och ytterst krig och ska bidra till att göra Sveriges primärproduktion mer robust. Upphandlingen är indelad i nio (9) delområden
Intern identifierare: 4.2.11-03827/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Krav för samtliga delområden
Intern identifierare: 1643461
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Beskrivning: Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på uppdrag som avser rådgivning om beredskap på gårdsnivå till jordbruks- och trädgårdsföretagare inom satsningen Greppa Näringen. Rådgivningen betecknas ”1Ra Beredskapskollen växtodling” respektive ”1Rb Beredskapskollen animalieproduktion” och beskrivs närmare i bilaga 1 och 2. Rådgivningen ska ge företagaren en bild av verksamhetens förmåga att hantera höjd beredskap och ytterst krig och ska bidra till att göra Sveriges primärproduktion mer robust. Upphandlingen är indelad i nio (9) delområden,
Intern identifierare: 1694494
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Skåne, Halland och Blekinges län 1Ra Beredskapsanalys växtodling
Beskrivning: .
Intern identifierare: 1643462
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Skåne, Halland och Blekinges län 1Rb Beredskapsanalys animalieproduktion
Intern identifierare: 1643463
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Kalmar, Kronobergs, Jönköpings och Östergötlands län 1Ra Beredskapsanalys växtodling
Intern identifierare: 1643464
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Kalmar, Kronobergs, Jönköpings och Östergötlands län 1Rb Beredskapsanalys animalieproduktion
Intern identifierare: 1643465
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Gotlands län 1Ra Beredskapsanalys växtodling
Intern identifierare: 1643466
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Gotlands län 1Rb Beredskapsanalys animalieproduktion
Intern identifierare: 1643467
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Västra Götalands och Värmlands län 1Ra Beredskapsanalys växtodling
Intern identifierare: 1643468
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Västra Götalands och Värmlands län 1Rb Beredskapsanalys animalieproduktion
Intern identifierare: 1643469
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Örebro och Västmanlands län 1Ra Beredskapsanalys växtodling
Intern identifierare: 1643470
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Örebro och Västmanlands län 1Rb Beredskapsanalys animalieproduktion
Intern identifierare: 1643471
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Stockholms, Södermanlands och Uppsala län 1Ra Beredskapsanalys växtodling
Intern identifierare: 1643472
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Stockholms, Södermanlands och Uppsala län 1Rb Beredskapsanalys animalieproduktion
Intern identifierare: 1643473
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Dalarnas och Gävleborgs län 1Ra Beredskapsanalys växtodling
Intern identifierare: 1643474
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Dalarnas och Gävleborgs län 1Rb Beredskapsanalys animalieproduktion
Intern identifierare: 1643475
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Jämtlands och Västernorrlands län 1Ra Beredskapsanalys växtodling
Intern identifierare: 1643476
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Jämtlands och Västernorrlands län 1Rb Beredskapsanalys animalieproduktion
Intern identifierare: 1643477
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Västerbottens och Norrbottens län 1Ra Beredskapsanalys växtodling
Intern identifierare: 1643478
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Västerbottens och Norrbottens län 1Ra Beredskapsanalys animalieproduktion
Intern identifierare: 1643479