268818-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VVS-Material
Referensnummer: UH-2023-38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
VVS-material för underhåll och reparationer av lokaler inom skola, daghem, äldreomsorg och förvaltningsbyggnader inom respektive myndighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 850 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44300000 Kabel, lina och tillhörande produkter, 44400000 Diverse industriframställda produkter och tillhörande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett heltäckande sortiment av VVS-produkter. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Upphandlingen av VVS-material är för underhåll och reparationer, av lokaler inom skola, daghem, äldreomsorg och förvaltningsbyggnader inom respektive myndighet.