26882-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HALVVÄGSHUS STOCKHOLM män - ny
Referensnummer: 2018-1235
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården avser att teckna avtal för drivande av ett halvvägshus i Stockholm med 14+6 platser. I halvvägshuset får inga andra än Kriminalvårdens klienter vara inskrivna. Målgrupp är manliga klienter som i slutet av sin verkställighet är föremål för utslussning från anstalt och som inte har tillgång till bostad, eller som av olika anledningar inte är redo att vistas i sin bostad under längre perioder utan stöd. Ett halvvägshus jämlikt 11 kap. 4 § fängelselagen (2010:610), är ett av Kriminalvården kontrollerat hem som är anpassat för att ge intagna under utslussning från anstalt särskilt stöd och tillsyn. Detta innebär ett boende där en klient under eget ansvar (självhushållning) vistas i en miljö som är öppnare än den som finns i en öppen anstalt. Samtidigt får han del av det stöd och den hjälp som Kriminalvården, andra myndigheter och halvvägshusets personal kan erbjuda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården avser att teckna avtal för drivande av ett halvvägshus i Stockholm med 14+6 platser.
I halvvägshuset får inga andra än Kriminalvårdens klienter vara inskrivna.
Målgrupp är manliga klienter som i slutet av sin verkställighet är föremål för utslussning från anstalt.
Och som inte har tillgång till bostad, eller som av olika anledningar inte är redo att vistas i sin bostad.
Under längre perioder utan stöd.