Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vetenskapliga Konferens- och Kongresstjänster
Referensnummer: V-2016-0644
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH anordnar årligen vetenskapliga konferenser och kongresser. Vid genomförandet av dessa brukar KTH använda sig av externa konferens-/kongresstjänster. Det KTH behöver hjälp med är planering av konferensen, konferensadministration samt genomförande. Behovet varierar dock från gång till gång. Vid vissa konferenser/kongresser behöver KTH hjälp med allt från uppstart till utvärderingen. Andra gånger kommer enbart enstaka tjänster att efterfrågas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79952000 Evenemang, 79990000 Diverse företagstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen