268984-2022 - ResultatSverige-Linköping: Farmaceutiska lösningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Total parenteral nutrition (TPN)
Referensnummer: UC-2021-30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33692000 Farmaceutiska lösningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av läkemedel inom området parenteral nutrition
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbudsområdena finns definierade i bilaga: Produktspecifikation, kolumn "A"
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav. Avrop kommer att ske genom särskild fördelningsnyckel (se "Kommersiella villkor").
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33692200 Produkter för parenteral nutrition
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av läkemedel inom området parenteral nutrition.
Upphandlingen omfattar följande ATC-koder:
B05BA10a
B05BA10b
B05BA10c