269031-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Väghållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning
Referensnummer: UH-2018-154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233141 Väghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar vinterväghållning i Sigtuna kommun. Kommunens tätorter är uppdelat i olika områden. Se kartor i upphandlingen. Anbud kan lämnas på ett område eller fler områden. Varje område utvärderas separat.
Kommunen kommer anta en entreprenör per område.
Utgående från funktionsbeskrivning och inriktning så bedöms snöröjning ske ca 40 % på dagtid, ca 30 % på kväll/natt och ca 30 % på lördag/söndag. Den angivna omfattningen baseras på statistik och inriktning under 3 år och kan över- eller underskridas och innebär ingen förpliktelse. Vi använder oss av anpassade snöröjningspådrag efter väderlek och snömängd.
Avtalet avser endast vintersäsongen under månaderna 1 november - 31 mars.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område Märsta 1A, 1B och 1C.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 45233140 Vägarbeten, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område Märsta 2.
Del nr: 2
Område Märsta 3.
Del nr: 3
Område Valsta 4.
Del nr: 4
Område Valsta 5A, och 5B.
Del nr: 5
Område Sigtuna 6.
Del nr: 6
Område Sigtuna 7.
Del nr: 7
Område Sigtuna 8.
Del nr: 8
Område Rosersberg 9.
Del nr: 9