Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hörsalsstolar
Referensnummer: 20/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39150000 Diverse möbler och utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att anskaffa hörssalsstolar med tillhörande installation och montering för de nya hörsalarna som kommer att uppföras på Albanoområdet. De nya hörsalarna kommer att användas framför allt i undervisningssyfte, men även för andra typer av föreläsningar och evenemang. Hörsalarna kommer användas dagligen. Det är därför av stor vikt att det möblemang som används är slitstarkt, tål belastning samt är anpassat till byggnadernas inredningskoncept i övrigt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39100000 Möbler, 39153000 Konferensmöbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska tillhandahålla hörsalsstolar för hörsalarna i det nya universitetsområdet Albano inklusive leverans och installation/montering i enlighet med bifogade kravspecifikationer. I installationen och montering ingår även belysning och eldragning. För närmare detaljer kring antal sittplatser och liknande hänvisas till bifogade ritningar.