2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utrustning för växthusgasmätning
Beskrivning: VA SYD genomför en frivillig förhandsinsyn i enlighet med Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF) 10 kap 6 §, med avsikt att teckna avtal med Variolytics. Avtalet gäller en online-masspektrometrimetod för realtidsdetektering av flyktiga komponenter från gas- och vätskefaser för processanalys. Apparaten möjliggör samtidig analys av ämnen i både flytande och gasformiga prover, och innefattar en masspektrometer med separata flödeselement för flytande och gasformiga prover, tillsammans med metoder för att analysera dessa prover i gasformigt tillstånd. VA SYD avser att använda mätutrustningen för simultan online kvantifiering av växthus- och processgaser (N2O, CO2, CH4, O2, och N2) i både vätske- och gasfas. Mätning ska ske ifrån bassängvolymer där halterna av gaser bestäms i minst åtta mätpunkter ifrån båda faserna (vatten och gas) där mätutrustningen skiftar kontinuerligt mellan mätpunkterna. VA SYD annons om frivillig förhandsinsyn görs i syfte att försäkra sig om att ingen annan leverantör kan tillhandahålla ovan beskriven mätutrustning. Motivering till valet av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LUF 6 kap 7 § är att utrustningen endast kan tillhandahållas av en viss leverantör på grund av att den skyddas av ensamrätt genom patent EP3292563B1. VA SYD gör därför bedömningen att det endast är denne leverantör, Variolytics, som kan komma i fråga som leverantör för utrustningen. Upphandlande enhet avser att teckna ett avtal för köp, leverans och installation av ovanstående utrustning samt support och underhåll. Avtalstid för support och underhåll är 5 år med möjlighet till 5 års förlängning. Avtalets värde uppskattas till: 4 000 000 kr. I samband med publicering av denna annons träder avtalsspärr om 10 dagar i kraft. Ett avtal kommer att tecknas efter att avtalsspärr löpt ut.
Intern identifierare: 24/00447
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)