Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bergartskemi - Analyser
Referensnummer: 423-979/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71620000 Analystjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Analyser av ett varierande antal bergartsprov för att få information om deras kemiska sammansättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71620000 Analystjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den geokemiska provtagningen i Bergslagen och övriga delar av Sverige utförs huvudsakligen mellan juni och september av SGU:s personal. SGU kommer att behöva få mellan 300 och 600 prov analyserade.