2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende målning av belysnings- och trafiksignalstolpar 2025-2029
Beskrivning: Entreprenaden består av underhållsarbeten på belysnings- och trafiksignalanläggningar i Stockholms stad och omfattar: * Arbeten före målning som demontering och återmontering av material fäst på stolpar, tvättning, skrapning, slipning och blästring av stolpar och master. * Grund-, rostskydds- och täckmålning enligt teknisk beskrivning. * Borttagning av affischer och klistermärken, klottersanering och applicering av klotterskydd. * Riktning av sneda stolpar. Ovanstående moment avser främst arbeten med belysnings- och trafiksignalstolpar men kan även förekomma på belysningscentraler, kopplingsdosor och kabelskydd. I entreprenaden ingår även en mindre del markarbeten i form av schakt, fyllning och återställning då detta krävs för att utföra en del av de ingående arbetsmomenten.
Intern identifierare: T2024-01385
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 45440000 Målning och glassättning, 45442100 Målning, 45442180 Ommålning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal avseende målning av belysnings- och trafiksignalstolpar 2025-2029