269237-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftentreprenad Vårdbo särskilt boende
Referensnummer: 2018-33.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds leverantörer att inkomma med anbud gällande upphandling av Driftentreprenad av Vårdbo:
— Särskilt boende, boendet består per 20.5.2018 av 12 platser permanent boende med vård och omsorgsinriktning samt 12 platser permanent boende med demensinriktning,
— Dagverksamhet med somatisk inriktning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 115 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen genomförs på uppdrag av Vård- och omsorgsnämnden i Österåkers kommun.