II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under Covidtiden har köerna till dagkirurgiska operationer ökat och behov finns för att få hjälp att reducera väntetiderna för vissa ingrepp. Uppdraget omfattar dagkirurgiska åtgärder. Uppdraget avser företrädesvis patienter som redan står i kö för operation, och kan vårdplaneras utan föregående mottagningsbesök. Region Uppsala kommer att anta en (1) leverantör under förutsättning att det finns tillräckligt många anbud som uppfyller ställda krav.