See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förvaltnings- och utvecklingsleverantör för intranätet
Beskrivning: kompetens så att intranätet är optimerat, tillgängligt och har en bra användbarhet samt en tydlig och fungerande förvaltningsorganisation. Leverantören ska vara kommunikationsstabens IT-partner avseende support, förvaltning och utveckling av intranätet. Detta kräver kompetens när det gäller webblösningar inom SharePoint och Office 365, digital kommunikation, användbarhet, tillgänglighet samt en förståelse för hur myndigheter, i synnerhet Statens fastighetsverk, arbetar. Tjänsten innefattar även redaktionellt stöd, utbildning av redaktörer och att driva utvecklingsprojekt för intranätet (projektledning, utveckling och implementering) samt vara bollplank för insatser utifrån den interna kommunikationen i sin helhet. Statens fastighetsverk har behov av en proaktiv partner som ger rekommendationer och förslag kring hur vi kan förbättra våra digitala tjänster. Partnern ska vara lyhörd och ha god förståelse för vår affär/organisation. Det är viktigt att leverantören underbygger viktiga beslut med undersökningar/data. Även ärendeestimat ska vara väl underbyggda och rimliga. Leveranser ska hålla god kvalitet och vara testade. Inom ramen för upphandlingen ingår även en option som innebär utökad IT-support och förvaltning. Då intranätet är en del av SFV:s SharePoint-miljö som staben för IT och digital utveckling ansvarar för, kan behovet och omfattningen av support och förvaltning komma att utökas.
Föregående meddelande: 101348-2025
Intern identifierare: 24/218
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Tilldelningsgrund bästa förhållandet mellan pris och kvalitet.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav
Beskrivning: Tjänsten består i att: • vara SFVs partner avseende support, utveckling och förvaltning av intranätet. Detta kräver kompetens inom digital kommunikation, användbarhet, innehåll (content) och utveckling av intranätlösningar integrerade med Sharepoint, Office 365 och vidare även Umbraco, som används på vår externa webbplats. • bistå kommunikationsstaben med kompetens så att intranätet levererar enligt fastställda effektmål • intranätet är optimerat, tillgängligt och med en bra användbarhet • intranätet har en tydlig och fungerande förvaltningsorganisation • redaktionellt stöd, utbildning av redaktörer och att driva utvecklingsprojekt för intranätet (projektledning, implementering och lansering) samt • vara bollplank för insatser utifrån den interna kommunikationen i sin helhet
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på leverantören
Beskrivning: Tjänsten består i att: • vara SFVs partner avseende support, utveckling och förvaltning av intranätet. Detta kräver kompetens inom digital kommunikation, användbarhet, innehåll (content) och utveckling av intranätlösningar integrerade med Sharepoint, Office 365 och vidare även Umbraco, som används på vår externa webbplats. • bistå kommunikationsstaben med kompetens så att intranätet levererar enligt fastställda effektmål • intranätet är optimerat, tillgängligt och med en bra användbarhet • intranätet har en tydlig och fungerande förvaltningsorganisation • redaktionellt stöd, utbildning av redaktörer och att driva utvecklingsprojekt för intranätet (projektledning, implementering och lansering) samt • vara bollplank för insatser utifrån den interna kommunikationen i sin helhet Inom ramen för upphandlingen ingår en option. Optionen innebär utökad IT-support och förvaltning. Då intranätet är en del av SFV:s Sharepointmiljö som staben för IT- och digital utveckling ansvarar för, kan behovet och omfattningen av support och förvaltning komma att utökas. Under avtalstiden kan leverantören komma i åtnjutande av sekretessbelagd information varför ett särskilt avtal, se bilaga Säkerhetsskyddsavtal nivå 3, om detta kan komma att ingås mellan parterna.
Intern identifierare: 24_218