269360-2023 - ResultatSverige-Malmö: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entrémattor
Referensnummer: STK-2021-1109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser hyra av entrémattor, en komplett service som inkluderar hyra, tvätt och byte av entrémattor d.v.s. leverantören ansvarar för hela leveranskedjan. Observera att lekmattor och övriga mattor inte ingår i uppdraget.
Målbilden för upphandlingen är en entré som stoppar smuts och väta med minsta möjliga totala miljöpåverkan från entré, städ och fastighetsunderhåll. Entrén ska bidra till en god innemiljö och arbetsmiljö samt ha en rimlig livscykelkostnad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39531000 Mattor, 39532000 Dörrmattor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsdokumenten i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokument”.